Obserwatorzy

wtorek, 21 czerwca 2016

Akcja Sudety 2016 - Twierdza Srebrnogórska

21 czerwca 2016 - 2 dzień wyprawy w Srebrnogórskiej Twierdzy

Drugi dzień naszej wyprawy zaczęliśmy od pysznego acz dość późnego śniadanka :-)

Obiadek czas zacząć

Zanim ruszliśmy do Srebrnej Góry zawitaliśmy jeszcze na obiadek do Kudowy Zdrój, gdzie spędziliśmy ponad godzinę, potem jeszcze krótka wizyta w Kaplicy Czaszek w Czermnej i ruszyliśmy do Srebrnej Góry, która przy okazji była w drodze powrotnej. Godzinkę później staneliśmy na szczycie Fortu Donjon.

Niam niam :)

Łooo na bogato :)

Dorsz z ziemniaczkami



Źródła podają że Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstawał w latach 1765-1777 i ówczas należał do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Najpotężniejszym z nich jest Fort Donjon.

Brama wejściowa

Info

Na dziedzińcu

Dziedziniec

Widok na Srebrną Górą z murów fortu Donjon

Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem 6 fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Fort posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownie, kaplice, więzienie, szpital, piekarnie, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownie co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.

Plan fortyfikacji i bastionów

Mapka

W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

Jesteśmy :)

Here we are

Widok na Fort Ostróg

Rzut oka na mapę

Widok na fortyfikacje

Muzeum

Rzut okiem na mury obronne

Kazamaty

Infanterie w akcji

W 2002 roku powstaje pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Gόrze, która działa na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji. Duże znaczenie dla promocji twierdzy miało też powołanie w 2007 roku srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej - Infanterie - Regiment von Alvensleben (nr 33) odwołującej się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko - pruskiej. Od tego czasu turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy - żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry.

Można też postrzelać z ostrej amunicji

Mati próbuje swoich sił


Mati w akcji

Walter



Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jej legendarny już "magiczny" klimat zachwyca i oczarowywuje niemal wszystkich odwiedzających. Nad miasteczkiem majestatycznie i spektakularnie wznosi się potężna fortyfikacja kilku fortów i bastionów z Donjonem - najpoteżniejszym fortem na czele.

Urokliwe uliczki Srebrnej Góry

Srebrna Góra, położona jest na wysokości około 400 m.n.p.m do około 600 m.n.p.m. z najwyższym wniesieniem - Górą Warowną (686 m n.p.m.). Ponadto miejscowość zawdzięcza swój niebagatelny urok i piękne widoki ciekawemu położeniu wzdłuż głębokiej i wąskiej doliny, oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich. Generalnie polecam bardzo ten przepiękny zakątek naszego kraju.

Stadion wrocławski w drodze powrotnej

Widok na Most Rędziński na obwodnicy Wrocławia - 122 m.wysokości, wiszący na 160 wantach.

I tak minęły 2 dni naszej krótkiej wyprawy w Sudety/Kotlinę Kłodzką/Góry Brackie i Sowie.
Krótko było ale intensywnie :)
Przejechaliśmy w sumie 955 km.

Nie żegnając się - zapraszam na kolejne wyprawy z klubem przygody "Big Adventure"
Ahoj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz