Obserwatorzy

wtorek, 21 czerwca 2016

Akcja Sudety 2016 - Twierdza Srebrnogórska

21 czerwca 2016 - 2 dzień wyprawy w Srebrnogórskiej Twierdzy

Drugi dzień naszej wyprawy zaczęliśmy od pysznego acz dość późnego śniadanka :-)

Obiadek czas zacząć

Zanim ruszliśmy do Srebrnej Góry zawitaliśmy jeszcze na obiadek do Kudowy Zdrój, gdzie spędziliśmy ponad godzinę, potem jeszcze krótka wizyta w Kaplicy Czaszek w Czermnej i ruszyliśmy do Srebrnej Góry, która przy okazji była w drodze powrotnej. Godzinkę później staneliśmy na szczycie Fortu Donjon.

Niam niam :)

Łooo na bogato :)

Dorsz z ziemniaczkami



Źródła podają że Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Powstawał w latach 1765-1777 i ówczas należał do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Najpotężniejszym z nich jest Fort Donjon.

Brama wejściowa

Info

Na dziedzińcu

Dziedziniec

Widok na Srebrną Górą z murów fortu Donjon

Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem 6 fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Fort posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownie, kaplice, więzienie, szpital, piekarnie, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownie co czyniło fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym.

Plan fortyfikacji i bastionów

Mapka

W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. Do obrony służyły 264 działa moździerze. W obrębie twierdzy wydrążono 9 studni, w tym najgłębsza (84m) na terenie fortu Ostróg. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

Jesteśmy :)

Here we are

Widok na Fort Ostróg

Rzut oka na mapę

Widok na fortyfikacje

Muzeum

Rzut okiem na mury obronne

Kazamaty

Infanterie w akcji

W 2002 roku powstaje pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Gόrze, która działa na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji. Duże znaczenie dla promocji twierdzy miało też powołanie w 2007 roku srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej - Infanterie - Regiment von Alvensleben (nr 33) odwołującej się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko - pruskiej. Od tego czasu turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy - żołnierze, którzy prezentują zwiedzającym broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry.

Można też postrzelać z ostrej amunicji

Mati próbuje swoich sił


Mati w akcji

Walter



Srebrna Góra, zwana Perłą Gór Sowich, jest małą, przepiękną miejscowością na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Jej legendarny już "magiczny" klimat zachwyca i oczarowywuje niemal wszystkich odwiedzających. Nad miasteczkiem majestatycznie i spektakularnie wznosi się potężna fortyfikacja kilku fortów i bastionów z Donjonem - najpoteżniejszym fortem na czele.

Urokliwe uliczki Srebrnej Góry

Srebrna Góra, położona jest na wysokości około 400 m.n.p.m do około 600 m.n.p.m. z najwyższym wniesieniem - Górą Warowną (686 m n.p.m.). Ponadto miejscowość zawdzięcza swój niebagatelny urok i piękne widoki ciekawemu położeniu wzdłuż głębokiej i wąskiej doliny, oddzielającej Góry Sowie od Bardzkich. Generalnie polecam bardzo ten przepiękny zakątek naszego kraju.

Stadion wrocławski w drodze powrotnej

Widok na Most Rędziński na obwodnicy Wrocławia - 122 m.wysokości, wiszący na 160 wantach.

I tak minęły 2 dni naszej krótkiej wyprawy w Sudety/Kotlinę Kłodzką/Góry Brackie i Sowie.
Krótko było ale intensywnie :)
Przejechaliśmy w sumie 955 km.

Nie żegnając się - zapraszam na kolejne wyprawy z klubem przygody "Big Adventure"
Ahoj

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Akcja Sudety 2016 - gościnnie w Pradze

Witajcie Podróżnicy :)

Ekipa na Hradczanach
Jeszcze nie ucichły echa ostatniej wyprawy w Rejon Kujawsko-Pomorski a już zorganizowaliśmy kolejną wyprawę pod nazwą - Akcja Sudety 2016.
Program 2-dniowego wyjazdu obejmował Pragę oraz Srebrną Górę z noclegiem w Kudowie Zdrój.

1 dzień (Praga)

Dzień wyjazdu to pogodowy koszmar, który towarzyszył Nam do samej prawie Pragi, ulewny deszcz, mgły, ślisko i niezliczona liczba remontów na drogach spowodowała że zameldowaliśmy się tam dopiero koło 14.00 stej. To długo zważywszy na fakt, że z Kalisza wyjechaliśmy 5.30 rano.
Kochana jednak Praga przywitała Nas ciepłą bezdeszczową pogodą, która godzinkę później zamieniła się w przepiękną słoneczną aurę - nic tylko zwiedzać.

Dupa organizatora :D - tak naprawdę to chodzi o logo :D

Brama Zamkowa na Hradczanach

Katedra św.Vita

Piękno oszałamia

Główny witraż

Sharan's Family Junior :D

Plac Zamkowy

Katedra sv.Vita - widok na tyły

Muzeum Hraczka

Simon się wstydzi?

Ola odważnie spłenia swoje marzenia :)

Brama wyjściowa

Tylko My - tylko Big Adventure

Przedwejście do ogrodków królewskich

Widok na Most Karola nad brzegu Wełtawy

Można i tak..... :)

Muzeum Kafki

Tym razem oprócz standardowej trasy, która opisana była we wcześniejszych moich postach na temat Pragi nadmienię tylko, iż aby urozmaicić nieco kolejną wizytę w stolicy Czech, postanowiliśmy więcej czasu spędzić na (tak mało docenianej przez turystów) Małej Stronie - nazwanej często Praską Wenecją.
Super miejsce - polecamy

Widok na jedną z wież przy Moście Karola

Malostranskie Namesti charakteryzuje się prześlicznymi kawiarenkami - co jedna to piękniejsza, położonymi często w malowniczych kamieniczkach otoczonymi zabytkami takimi jak choćby Kościół św.Mikołaja.
Kolejną wskazówką że znajdujemy się po właściwej stronie Malej Strany jest wzgórze Petrin z widokową wieżą łudząco podobną do paryskiej wieży Eiffla oraz Kampa - półwysep na Wełtawie. Čertovka - ślepy kanał rzeki Wełtawy dopełnia swym urokiem cały ten zakątek Pragi.
Na uwagę zasługuje również ściana Johna Lennona, na której w czasach komunizmu studenci zapisywali teksty Beatlesów i anonimowe skargi na reżim Gustava Husaka. Dziś pełna graffiti przyciąga głównie młode osoby.

Polecam - smacznie i nie drogo

To jest to co powinieneś spróbować :)

Pycha


Przy ścianie Lenonna


Julia i Romeo 2


Oryginalne puby

Na Kampie - ekspozycje Davida Czernego


Mala Strana - widok na Most Karola

Most Karola

Kolejną bardzo ważna rzeczą było napełnienie brzuszków przepysznymi knedlikami z sosem gulaszowym. Tym razem dla odmiany skorzystaliśmy z Malostrańskiej Piwnicy i był strzał w dziesiątkę bowiem sos do knedlików był przepyszny i ciemny - taki jaki powinien być oryginalny gulasz. Do tego kufel piwa i jesteś jak w raju - serdecznie polecam.

Bajka za 1 euro :) - cudo

By odkrywać Pragę i jej piękno, nie spieszcie się jak większość turystów, których mijacie prawie co chwila. Nie spieszcie się, pozwólcie sobie na spacer uliczkami miasta, tam gdzie przeciętny turysta nie zagląda a zapewniam że spotka Was bardzo miła niespodzianka w postaci prześliczych kawiarni, grajków, spektaklu teatralnego gdzieś na ulicy oraz gra światła słonecznego odbijającego się pod różnym kątem na ścianach kamieniczek opatulonych zieloną roślinnością i kwiatami. Magia - mówie Wam.

Jedno z takich pięknych miejsc

Prześliczne kawiarenki

To właśnie dlatego tak wiele osób zakochuje się w Pradze od pierwszego wejrzenia.

Pozostała cześć naszej trasy przebiegała już tradycyjnie jak zapodają przewodniki. Nam jednak udało się nawet tą część urozmaicić wejściem na jedną z Baszt (wież) Mostu Karola. Naprawdę polecam to zrobić gdyż widoki na most zapierają dech w piersiach. Ciekawostką jest fakt, że most Karola (od wieży do wieży) przybiera kształt litery S.
Turyści widziani z góry przypominają wtedy małe mrówki, które poruszają się w sposób niezorganizowany. Wszystko to wywołuje uśmiech na twarzy. Naprawdę polecam - oczywiscie wejście na wieże jest odpłatne.

Idziemy na Most Karola

Jedne z posągów jakie zdobią Most Karola

Katarynka

Rejsy po Wełtawie


Pomnik św.Napomucena

Most Karola zawsze tętni życiem

Jedna z baszt/wież - od strony Starego Rynku

Mechanizm działania bramy

Widok na Most Karola z wieży - widać literkę S?

Widok na Hradczany


Tuż pod wieżą - widok na pomnik Króla Wacława

Widoki z wieży na starówkę

Widok na Starówkę

Wspomniany Pomnik Króla Wacława

Potem była jeszcze Starówka, Plac Wacława, który obecnie powiększył się o szeroki pasaż chodnikowy, gdyż zlikwidowano w tym miejscu linie tramwajowe oraz tradycyjny przejazd metrem z powrotem na Hradczany, gdzie zaparkowaliśmy naszą "Misię".

Widok na Divadlo

Przy Orloju - na Starym Rynku




Orloj

Kościół Marii Panny przed Tynem

Pomnik Jana Husa

Liczni grajkowie uliczni :)

W metrze

Wracamy :) humory dopisują

Trasa w skrócie obejmowała: Hradczany (Zamek i Katedra św.Vita), Mala Strana (Muzeum Kafki, Kampa, Ściana Lenonna) Most Karola z wieżami, Orloj na starówce i Plac Wacława.

Zombi driver :) hehehe

Pragę pożegnaliśmy przed 20stą z racji późnego przyjazdu. Na miejsce noclegowe w Kudowie - ośrodku "Na szlaku" zameldowaliśmy się 23.00. Ale to nie był koniec przygody..... :D

CDN.....